İş Güvenliği & Sağlık

İş Güvenliği & Sağlık

Sağlıklı Yaşama Eğitimi

Pandemi sonrasında sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu her zamankinden iyi öğrendik. Peki bunun için yapmamız gerekenler nelerdir? Öncelikle riskleri öğrenmeli, sık görülen salgın hastalıkları ve özellikle Covid 19 virüsünü yakından tanımalıyız. Salgın hastalıkların genelinden korunmak için el yıkamak yapılması gereken en temel konular arasında. Bilmemiz gerekenleri, online sağlık eğitimleri ile öğrenmemiz mümkün. Sağlık eğitimi nedir? Yeni dünya düzeninde sağlığımızı bütünsel bir şekilde korumaya giden yolda yapmamız gerekenlerdir. Eğitim 101’de sağlık sertifika programları serisi hazırladık.

Çağımızın Yeni Lüksü: Sağlık

İklim değişikliğinin sonucu yeni virüs çeşitlerinin ortaya çıkması beklenen bir durum. National Geographic’in de vurguladığı gibi Amazon Ormanları’nın ve Avustralya’daki ormanların yanması, buzulların erimesi sonucu canlılar, doğal ekosistemlerini kaybediyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da eskiden yaşamadıkları alanlara doğru ilerliyor. Örneğin Covid 19 virüsü aslen ormanda maymun, yarasa gibi türlere bulaşan ve öldürücü olmayan bir virüs. Ancak konağını (doğal yaşam alanındaki canlıları) kaybettiğinde kendine yeni bir ev arayışına giriyor. Bu da insan olarak karşımıza çıkıyor ve sonuç öldürücü oluyor. 

Yani dünyanın yeni salgınlar için giderek daha uygun bir ekosistem haline geldiği kaçınılmaz bir gerçek. Peki yeni dünyada nasıl yaşamalı, nasıl önlemler almalıyız? Elimizi yıkarken mikroplardan gerçekten korunuyor muyuz? İşyerlerinde nasıl korunuruz? Risk faktörlerini saptamanın yolları ne?

Ellerimizi Ne Zaman ve Nasıl Yıkamalıyız?

El yıkamak oldukça basit gibi görünse de virüslerden uzak durabilmek nasıl yaptığımız önemli. Hastalıklardan uzak durmak ve el hijyenimizi sağlamak için atmamız gereken adımlar nelerdir? Ellerimizi öksürdükten, hapşırdıktan sonra, burnunuzu silmeden önce ve sonra, toplu taşıma araçlarına bindikten sonra, dışardan eve geldikten sonra yıkamalıyız. Su ve sabunla 20 saniye boyunca sürmesi de bir başka önemli konu. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün de açıkladığı gibi sadece Corona’dan değil diğer virüslerden de korunabilmek adına sosyal mesafeyi korumak, maske kullanmak, insanlarla görüşeceğimizde bunu açık havada yapmamız gerekiyor. Kapalı alanlar, bulaşıcılık açısından oldukça riskli. 

İşyerinde Sağlık ve Hijyen

Sağlığımız konusunda risk aldığımız yerlerin başında işyerleri geliyor. Bu gibi ortak alanlarda hem kendimizi hem başkalarını korumak sağlık protokollerine uymakla ve virüslerin yayılma, bulaşma, gelişme biçimleri hakkındaki farkındalığımızı artırarak mümkün oluyor. Bu farkındalığı artıran sağlık konulu sertifika programları mevcut. Üstelik pandemi koşullarında bu eğitimleri online olarak almak da mümkün. 

Bizce tüm şirketin sağlık ve hijyen protokolleri konusunda topluca bilgilenmesi, köklü bir değişiklik yaratmak adına önemli. Yani bu tip eğitimlerin bireyselden çok kurumsal nitelikte olduğuna inanıyoruz. Sağlık ve hijyen kursları için egitim101.com üzerinde özenli içerikler hazırlıyoruz. Bu içerikler, son bulgulara göre düzenlenmiş, gerçek zamanlı. 

Sağlık ve Bilgi Kirliliği

İnternet gibi bilgi bombardımanına maruz kalınan bir alanda, sağlık gibi yaşamsal bir konuda bilgi kirliliği yaşamak çok olası. Bizler, bu eğitim serisini işte bunun için hazırlamak istedik. Hekim bakış açısıyla, tıp bilgisinin rasyonel süzgecinden geçirilen bu içerikler izleyenlere hayat kurtaran ipuçları veriyor. 

Eğitim 101 Platformu

egitim101.com'daki içerikler alanında uzman ve nitelikli eğitmenler tarafından, stüdyo ortamında hazırlanır. Eldeki malzeme özenle kurgulanarak, kolay anlaşılabilir ve izlenebilir hale getirilir. Satın aldığınız içerikleri kendi zamanınızda, istediğiniz yerden online olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca eğitim sonrasında size bir katılım sertifikası verilir. 

Dijital kursları değerlendirirken söz konusu içeriklerin interaktif olması, kullanıcının o bilgiyi alabilmesi için önemli. Çok sayıda sertifika programı arasından sağlığınıza yatırım yapan, özenle hazırlanmış, hekimlerin en taze bilgilerini, son araştırma bulgularını hesaba katarak aktardığı içerikler tercih ediliyor. Eğitim 101’in yola çıkışı, bu ihtiyaç üzerine kuruldu. 

Gelelim, son döneme damgasını vuran pandemi hakkında biraz daha detaylı bilgilenmeye. 

Sağlığımızı Korumak İçin Yapmamız Gerekenler Nelerdir?

Hepimiz zor bir dönemden geçiyoruz. Belirsizlik içinde, evlerimizde kaygıyla mücadele ediyoruz. Ama bu dönemde yapmamız gereken ve yaşam kalitemizi artırabilecek, Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen bazı önerileri topladık:

1-Fiziksel olarak aktif olmak: Evde ya da sakin saatlerde açık havada yoga, pilates, yürüyüş, koşu yapmak ya da bisiklete binmek hem zihnen hem fiziken sizi güçlü tutacaktır.

2-Beslenmenize dikkat edin: Vitamin ve protein yönünden zengin aynı zamanda içinde taze meyve ve sebze bulunan bir diyet tercih etmelisiniz. Özellikle yeşillikleri iyice yıkadığınızdan emin olun.

3-Sigaradan uzak durun: Bildiğiniz gibi ciğerlerin zayıf olması Covid 19 için risk grubu olmanıza sebep oluyor. Bu nedenle eğer sigara alışkanlığınızı bırakmalı, yoksa başlamamalısınız.

4-Ruh sağlığı: İzolasyon insan doğasına aykırı, dolayısıyla sizin de ruh sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bu durumda, evde ilgi alanlarınızı hayata geçirmeniz önemli. Yazmaya, okumaya, online eğitimlere, yemek yapmaya, bitkilere, dekorasyona zaman ayırmanız ruh sağlığınızı iyi tutmanıza yardımcı olacaktır. 

Peki Covid 19 Olup Olmadığınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

PCR ( Covid 19 ) test sonucunuzu almak için artık sağlık tesislerine gitmek zorunda değilsiniz. Test alınma sırasında size verilecek olan barkod numaranızla ve pasaport numaranızla birlikte TC Kimlik Numaranızla Sağlık Bakanlığımızın E-Nabız sisteminden alabilirsiniz. 

Yapmanız gerekenler:

  • Herhangi bir Arama Motoruna e-Nabız yazıp aratmak
  • Açılan Sayfada en başta yer alan e-Nabız TC Sağlık Bakanlığı yazan yere tıklamak
  • Açılan e-Nabız Sisteminde Covid-19 Test Sonuçlarını tıklamak
  • Açılan sayfaya TC/Pasaport ve Barkod Numarasını girerek sonuçlara ulaşmak

Corona Test Sonucunu Ne Zaman Alırım?

Corona olup olmadığınızı öğrenmeniz yalnızca 3 gün sürer. Yine Sağlık Bakanlığı’nın e-Nabız uygulamasına kimlik numaranızı girerek sonucunuza ulaşabilirsiniz. Yeri gelmişken, e-Nabız uygulamasını telefonunuza indirebileceğinizi ve daha pratik şekilde kullanabileceğinizi de belirtelim.

Covid 19 Aşısı Yan Etkilere Sahip mi? Koruyuculuğu Ne Düzeyde?

Pek çok aşıda olduğu gibi SinoVac de uygulandıktan sonra baş ağrısı, yorgunluk, kas ya da eklem ağrısı yapabiliyor. Ancak bu yan etkiler 48 saat ile sınırlı. Aşıların tamamında bir değil iki doz yapılması zorunlu. mRNA esaslı aşıları yaptıranların tam ve güçlü bir koruma için muhtemelen 6 hafta kadar sabretmeleri lazım. İlk aşının üzerinden -aşıya göre değişmek üzere- iki ila dört hafta geçtikten sonra takviye bir aşı daha gerekiyor. Diğerlerinde de durum aşağı yukarı aynı: Prensip olarak da aşıdan beklenen bağışıklığın kazanılabilmesi için “ikinci dozdan sonra en az 2 hafta daha” beklenmesi gerekiyor. Kısacası maske hâlâ en etkili ve güvenli çözüm.

Sağlıklı Yaşama Eğitimi İçin egitim101.com

Şu sıra online olarak katılabileceğiniz pek çok sertifika programı mevcut. Bu kursları diğerlerinden ayıran unsurlar nelerdir?

  • Online olmaları
  • Kendi zamanınızda izleyebilmeniz
  • İstediğiniz yerde öğrenebilmeniz

Bu sertifika programları arasına sağlığınıza yatırım yapanlar, şu sıra en pratik ve işinize yarayacak olanlar. egitim101.com'un sağlık ve yaşam kategorisindeki eğitimlerle olası riskleri ve nasıl korunabileceğinizi öğrenin. Yalnızca kendiniz için değil ailenizi doğru şekilde koruyabilmek olası tehlikelerde doğru müdahalelerde bulunabilmek için sizi de yeni nesil eğitim platformuna bekliyoruz.