Mesleki Yeterlilik

Mesleki Yeterlilik

Mesleki Yeterlilik Sınavı

Yeni Nesil Eğitim Platformu Eğitim101 zengin mesleki eğitim skalasıyla fark yaratıyor. Asansör tamirciliğinden, kamyon/taksi/minibüs şoförlüğüne, motor kuryeliğine pek çok alanda sunduğu içerikle pek çok kişiyi MYK Belgesi sahibi yapıyor. Eğitimenlerimizin tamamı MYK Belgesi konusunda çok donanımlı ve deneyimli. Onların yönlendirmesiyle hazırlanan titiz içerikler katılımcıları sınava %100 hazırlıyor. 
Bu konuyu daha net açıklamak için Mesleki Yeterlilik, MYK Belgesi, MYK Belgesi nedir?, MYK Belgesi Nasıl Alınır?, MYK Eğitim, Mesleki Yeterlilik Belgesi konularında, sizlere yardımı dokunacağını umduğumuz bu içeriği hazırladık. Yazıyı okuduğunuzda aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Mesleki yeterliliğinizi belgelendirmek için sınavlara tamamen online Mesleki Yeterlilik Eğitimleri ile hazırlanın. Yeni bir alanda uzmanlık sahibi olmak ya da kendi alanınızda MYK belgesi almak için doğru eğitimi seçin. Stüdyo ortamında hazırlanan eğitim içeriklerimizde teori ve pratik bir arada! Nasıl mı? Alanında deneyimli eğitmenlerimiz konuyu anlatırken, gerçek hayattan örneklerle pekiştirilmiş dış mekan çekimleri konuyu iyice anlamanızı sağlıyor. MYK eğitim, sınavda çıkabilecek örnek sorular ise sınav heyecanına kapılmanızı engelliyor. 

Mesleki Yeterlilik Eğitimleri özellikle makina kullanımı gibi konularda çok önemli. Neden mi? Çünkü bunlar “tehlikeli işler” kategorisinde yer alıyor. Önemli ipuçlarını, ilginç detayları bilmek ve usta eğitmenlerden tavsiyeler almak sadece sınavda değil profesyonel olarak çalışırken de fayda sağlıyor. Öncelikle kafanızdaki MYK Belgesi Nedir? sorusunu cevaplayalım.

Mesleki Yeterlilik Nedir?

Mesleki yeterlilik, bir alanda hem teorik hem pratik olarak gerekli donanıma sahip olduğunuz anlamına gelir. Mesleki Yeterlilik Belgesi verilirken ulusal standartlara bakılır ve alınan belge, ülkemiz sınırlarında iş yapmanızı sağlar. 

Nedir MYK Belgesi?

MYK bir mesleki yeterlilik belgesi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kararıyla 40 meslekte belge zorunluluğu başlatıldığı için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale geldi. Buna göre MYK Belgesi verme yetkisi olan kurumlar, gerekli sınavları yaparak belge verme hakkına sahip.
Mesleki Yeterlilik Eğitimleri, MYK Belgesi almaya giden yolda hem süreci hızlandırıyor hem de sınavı tek seferde geçme olasılığını artırıyor. Bu online eğitimleri istediğiniz yerde, istediğiniz zaman, istediğiniz tempoda izleyebilirsiniz. Mesleki Yeterlilik Belgesi ile tercih edilen bir eleman olacak, kendinizi gerçekten işinin ehli hissedeceksiniz.
Özetle bu belge, bireyin gerekli bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduğunu kanıtlar. Tarafsız bir kurum tarafından verildiği için güvenilirdir.  

MYK Belgesi Nasıl Alınır?

MYK Belgesi almak isteyen kişinin, ulusal yeterliliklere göre teori ve performans ölçümü üzerine kurulu bir sınava girmesi gerekir. Mesleki yeterlilik için bu sınav, yetkili bir kurumda gerçekleşir. Örneğin, taksi şoförlüğü belgesi almak için katılımcının hem teorik sınavı geçmesi hem de trafikte uygulamalı sınavda doğru hamleleri yapması gerekir. 
COVID 19 nedeniyle yüz yüze Mesleki Yeterlilik Eğitimi almak oldukça zorlaştı. Bu nedenle online eğitimler, MYK Belgesi Nasıl Alınır? sorusuna cevap veriyor. Online Mesleki Yeterlilik Eğitimi kursları olmadan bu sınav geçilemez mi? Bu sorunun cevabı, alanınıza ne kadar hakim olduğunuzla bağlantılıdır. Ancak sınavda çıkacak soruların çok benzerleriyle hazırlık yapmak, gerçek örnekler görmek MYK Belgesi’ne giden en kısa yol. 

MYK Belgesi Olmadan Çalışırsam Ne Olur?

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan çalışanlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kişi başı 548 TL ceza kesilir. Bakanlığın müfettişleri düzenli aralıklarla sıkı denetimler yapıyor ve bu regülasyonun hayata geçmesi konusunda kararlı davranıyor. 
Online Mesleki Yeterlilik Eğitimi Alabileceğim Başka Alanlar Neler?: Makine montajcılığı, servis aracı şoförü, endüstriyel taşımacı, motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu, köprülü vinç operatörü, emlak danışmanı, sorumlu emlak danışmanı, asansör montajcısı, asansör bakım ve onarımcısı, çelik kaynakçısı…vb. 

Yeni Bir Meslek Edinmek Zor Mu?

Dijital çağın başlamasıyla birlikte yeni bir meslek edinmek için eskiden olduğu gibi yıllar harcamak gerekmiyor. MYK Belgesi almak isteyenler genellikle uzmanlık alanlarını usta/çırak ilişkisiyle öğrenmiş kişilerden oluşuyor. Elbette bu kişiler çalıştıkları alanda pek çok deneyim biriktirmiş durumda ancak pek çok doğru bilinen yanlışa da sahipler. Mesleki Yeterlilik Eğitimleri, bu yanlışları düzeltiyor ve sınavda puan kaybetmenizin önüne geçiyor.
Online eğitimlerle, trafik, zamanlama, sınıfın geri kalanına ayak uydurma zorunluluğu olmadan hap bilgilerle tüm içerik kolayca kavranıyor. Online kursları seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? En önemli konu, eğitmenlerin MYK Belgesi eğitimi konusundaki deneyimi. Online içerikler pratiği vermekte dezavantajlı olabiliyor ancak dış mekan çekimleri ile bu dezavantajın da önüne geçiliyor. 
MYK Eğitim söz konusu olduğunda bir diğer hedef kitle de karşımıza yeni bir meslek ya da uzmanlık edinmek isteyenler olarak çıkıyor. Online olarak öğrendikleri bilgileri, soru örnekleri ve gerçek hayattan çekimlerle pekiştirerek yepyeni bir alanda çalışma şansı yakalıyorlar.
İçinde bulunduğumuz dönem yapay zekanın pek çok alanda yayılmasıyla bireylerin esnek olmasını, farklı alanlarla iş yapabilme becerileri kazanmasını gerektiriyor. İşte bu noktada Mesleki Yeterlilik Belgesi, bireylere yeni alanların kapısını açıyor. Farklı farklı işlerle geçimlerini sağlamalarını mümkün kılıyor.

MYK Belgesine Neden İhtiyacım Var?

MYK Belgesi tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren işlerde çalışan personelin güvenliğini sağlamak için verilir. Amaç çalışanı ve hizmet alanı korumak, işlerde belli bir standardı sağlamaktır. MYK eğitim araçlarının başında konuyla ilgili eğitim veren online platformlar gelir. egitim101.com, bu platformlar arasında iddialı, yeni nesil oluşu ve içerik kalitesiyle dikkat çeker. 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Kimler İçin Zorunlu?

1.6645 sayılı yasaya göre tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren işlerde bu belgeyi almak bir zorunluluktur. 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Bir Ustalık Belgesi Midir?

MYK Belgesi, sizin ilgili alanda usta olduğunuzu kanıtlayan bir belgedir. Yani ustalık belgesi yerine geçer. O alanda bilinmesi gerekenleri bildiğinizi ve bunları uygulayabildiğinizi gösterir. Mesleki yeterlilik, o meslekte yeterli donanıma sahip olduğunuz anlamına gelir. 

MYK Sınavının Gerekleri Nelerdir?

Farklı uzmanlıkların farklı şartları var. Şoförler için gerekli MYK belgesi sınavına girmek için ilgili dalda aldığınız ehliyetinizin olması gerekir. Minibüs, taksi şoförlüğü gibi alanlarda ise taciz suçu işlememiş olmak temel şarttır. 

Mesleki Yeterlilik Belgesini Eğitim101’in En Doğru Seçenek Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle online olması, eğitmenlerin tamamının yüz yüze ve online eğitimlerle öğrencileri uzun süredir bu sınavlara hazırlaması, eğitmenlerin söz konusu alanlarda ustalığa sahip kişilerden oluşması, sınavda sorulacaklara çok yakın sorular ve örnekler sunulması, katılım belgesi verilmesi, eğitimlerin son derece kaliteli ses ve görüntüye sahip olması, stüdyo ortamında çekilmesi. Bu online Mesleki Yeterlilik Eğitimini evinizin konforunda alabilecek olmanız, gerçek hayattan örneklerin eğitimlere serpiştirilmesi yani içeriğin teoride kalmaması Eğitim 101’i seçmek için sayılabilecek nedenlerdir. 

Sertifika Programlarının Faydaları Nelerdir?

egitim101.com üzerinden aldığınız tüm eğitimlere katılım sertifikası verilir. Bu sertifikayı özgeçmişinizi daha parlak hale getirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca MYK yeterliliği için düzenlenen kurslar dışında katılım sertifikası verilen sertifika programları da var. Pek yeni nesil eğitim platformunun nasıl kursları var? Farklı kategoriler nelerdir? Görmek için tıklayın