Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim 

Online Kişisel Gelişim Eğitimleri

İçinden geçtiğimiz çağ, bilinmezliklere gebe. Bu durumun doğal sonucu ise endişe dolu kitleler. Peki anksiyete ve panik çağında kendimizi nasıl sakinleştireceğiz? Bu sorunun cevabı olarak karşımıza kişisel gelişim çıkıyor. Bu alan tüm dünyada yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı büyük bir yükselişe geçti. İyileşme ve şifa arayışındaki yığınlar, mutlu ve dingin bir ruh halinin kendine yatırım yapmaktan geçtiğini anladı. 

Kişisel gelişim eğitimleri; ruh, beden ve akıl sağlığına odaklanan kurslardan oluşuyor. Online kişisel gelişim eğitimleri aynı zamanda iş hayatınızda konsantrasyon ve dolayısıyla başarı düzeyinizi de artırıyor. Pandemi döneminde en çok tercih edilen online sertifika programları arasında karşımıza en çok kişisel gelişim eğitimleri çıkıyor. 

Kişisel Gelişim Nedir?

Son yılların “iyileşme” trendleri yükselişteyken ‘kişisel gelişim nedir?’ dediğimizde karşımıza kişinin daha iyi hissetmek için kendine yaptığı yatırım çıkıyor. Ancak sadece daha iyi hissetmek değil aynı zamanda hayatta daha verimli olmak, rollerimizi layığıyla yerine getirmek için de imdadımıza yetişiyor kişisel gelişim kursları. 

İş Hayatında Kişisel Gelişim Eğitimleri

Takım olarak çalışabilmek, iş arkadaşlarımızla verimlilik odağında, doğru bir iletişim kurmak, sorunları yapıcı bir dille konuşabilmek ve en önemlisi çözebilmek için pek çok kişisel gelişim eğitimi mevcut. Örneğin: doğru iletişim becerileri, yeni nesil liderlik, verimli ekip çalışması…vb.

Diğer yandan, iş hayatında kişisel gelişim eğitimleri kapsamında yer alan diğer trend konular da dayanıklılık, konsantrasyon ve verimlilik. Çalışanın, stresle baş etme becerisini, belirsizliğe tahammülünü, öfke kontrolünü sağlayan eğitimler son yıllarda çokça tercih ediliyor. Özellikle Covid-19’un ardından tanıştığımız uzaktan çalışma konusu da oldukça önemli. Ev ortamında çalışmak özellikle çocuk sahibi ebeveynler için zor. Evde, buna özgü farklı bir düzen ve rutin kurmayı gerekli kılıyor. Mindfulness kavramının yardımıyla konsantrasyonu artıran online eğitimler de çalışanların gözbebeği. Ve tabii insan ilişkisi yönetiminin temel anahtarı olan öfkeyle baş etme becerisi de iş hayatında edinilmesi gerekli becerilerden. Siz de iş hayatında kişisel gelişim eğitimleriyle ilgiliyseniz egitim101.com'un bu kategorisine göz atın. 

Kişisel Gelişim Kursları

Kişisel gelişim kursları nedir? sorusunun cevabı olarak karşımıza şu konular çıkıyor. Mindfulness, yoga, öz şefkat, meditasyon, yasla baş etme, doğru ebeveynlik… Yani büyük bir kısmı “rahatlama”, “kaygıdan arınma” ihtiyacına cevap vermek adına tercih ediliyor. Bu eğitimlerden bazıları sertifika programları biçiminde yapılıyor. Kullanıcılar, konunun derinliklerini iyice öğrenerek eğitmen olmayı tercih edebiliyor yani eğitmenlik sertifikası alabiliyorlar. 

Eğitim101 Eğitimleri

Kişisel gelişim nedir?, kişisel gelişim kursları nedir?, sertifika programları gibi konuları özetledikten sonra egitim101.com bünyesinde varolan kursları da tanıtmak isteriz. Online ve interaktif olarak gerçekleştirilen bu kursları, kendi zaman planınıza uygun olarak izleyebilirsiniz. Her bir eğitimin eğitmeni, alanında deneyimli kişilerden oluşan nitelikli bir havuzdan özenle seçiliyor. Ayrıca eğitimler, Eğitim 101 stüdyolarında çekiliyor. Birkaç örnek başlık vermek gerekirse; Design Thinking, Mindfulness, Pozitif Stres, İçsel Motivasyon, Dayanıklılık, Corona Günlerinde Kaygıyla Baş Etme sayılabilir. 

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler:

Mevcut Durumunuzu Değerlendirin: Online kişisel gelişim eğitimlerinden birini seçmeden önce hayatta bulunduğunuz noktayı, ihtiyaçlarınızı, sizi baltalayan yanlarınızı, zayıf noktalarınızı düşünün. Daha sonra en çok işinize yarayacak başlıkları çıkarın.

Kendinizi Besleyin: Yepyeni kavramları keşfedin. Yayınlanan yenilikçi fikirleri güvenilir kaynakların sunduğu makalelerden, kitaplardan okuyun. Doğru belgeselleri ve filmleri izleyin. Bunu yapmak Netflix, Blu Tv, Google Play, YouTube gibi platformlarla her zamankinden daha kolay. Ayrıca uplifers.com gibi bazı sağlık ve kişisel gelişim platformlarını da takip edebilir, Anda Burada gibi mobil meditasyon uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Kendiniz İçin Ayıracağınız Zaman Başarıya Götürür: İnsanın kendini geliştirebilmesi için, yapacağı çalışmaları zaman ayırması ayrı bir önem taşımaktadır. Şayet ciddi anlamda bir gelişim arzu ediyorsanız, kendinize mutlaka zaman ayırmanız gerekir. Kişisel gelişiminiz için ayıracağınız bu zaman, uzun vadede size hayat boyu katkılar sağlayacaktır.

Çevrenizle İletişim Kurun: Farklı insanlar, görüşler ve öneriler sizi zenginleştirir. İçinden çıkamadığınız durumları çevrenizdekilerle konuşun, bu konularda yalnız olmadığınızı ve başkalarının bu tip durumlarla nasıl baş ettiğini öğrenin. 

Kişisel Gelişimde Anahtar: 21 Gün Kuralı

Yaşantınızda değiştirmek istediğiniz bir yönü ya da alışkanlık haline getirmek istediğiniz bir durumu 21 gün boyunca tekrar edin. Örneğin, şekeri ya da tuzu kesin ama vazgeçmeden 3 hafta boyunca diyetlerinizi şekersiz ya da tuzsuz yapmayı ihmal etmeyin. Bu sürenin sonunda, söz konusu alışkanlığı canınızın eskisi kadar istemediğini fark edeceksiniz.

Meditasyon Yapan Dünyaca Ünlü İsimler

Aynı durum spor, meditasyon alışkanlığı edinmek ya da mindfull bir düşünme şekline geçebilmek için önemli. Tam bu noktada, motivasyon ihtiyacı olanlara bir haberimiz var. Dünyanın en başarılı ve kural bozan insanları kişisel gelişimine en çok yatırım yapanlardır. İsterseniz birkaç örnek verelim. Mesela meditasyon yapan ünlüler arasında; Kobe Bryant, Oprah Winfrey, Steve Jobs yer alıyor. 

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Kişisel gelişim ve başarının nasıl bir bağlantısı olabilir? diyorsanız, cevap basit. Kendinizle daha barışık oldukça, mutluluğunuz arttıkça enerjinizi kendinize ve içsel süreçlerinize değil hayatta yapmak istediklerinize aktarırsınız. Bu noktada Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine bir bakmak gerekir. Ona göre, hayattaki temel ihtiyaçlarımız barınma ve yemektir. Ancak bu ihtiyaçlarımız karşılandığında bir sonraki adıma yani güvenlik, sağlık ve para kısmına geçebiliriz. Sonrasında ise sevgi ve aidiyet geliyor. Peki sıradaki? Sırada, saygınlık ihtiyacımız var. O da gerçekleşmişse artık son adıma varıyoruz: Kendini gerçekleştirme. İşte bu adımda karşımıza kişisel gelişim çıkıyor. Temel ihtiyaçlarını gidermiş, kendini bütünlüğe ulaştırmaya çalışan bir birey olmamızı sağlıyor. 

Nietzche’nin Üst İnsan Kavramı

Ünlü düşünür Nietzche insanın eksik olduğunu ortaya atar. Ona göre insan, yanılgılardan ve yücelttiği yanılsamalardan kurtulduğunda eksikli varlığını aşabilecek, kendisini tamamlayabilecektir. İnsan hep kendini aşmaya çalışarak, alt ederek üst-insan olma yolunda ilerleyecektir. Nietzsche yaşadığı dönemi "nihilizm çağı" olarak adlandırmıştır ve bu çap ancak İnsanötesi'ne ulaşmaya çalışmakla aşılabilecektir. Aksi halde Nietzsche'nin deyişiyle; “İnsan, bir an önce kargaşasını, kendine anlam veren bir düzene çevirmezse, yıldız doğurtmazsa, karanlığında yok olacaktır.”

İşte bu kendini tamamlamaya giden süreçte kaşımıza kişisel gelişim çıkıyor. Kişisel gelişim eğitimleri, online yaşam tarzı kursları arasında trendlerin başını çekiyor. 

Kişisel Gelişim Eğitimleri Almanın Faydaları Nelerdir?

  • Kendinizle daha barışık bir birey olursunuz.
  • Bilgi birikiminizi artırırsınız.
  • Farklı bakış açılarından haberdar olursunuz.
  • Kendinizle ve kendinize koyduğunuz engellerle yüzleşirsiniz.
  • Edindiğiniz becerilerle kendinize olan güveniniz artar.
  • Yaşam kalitenizi yükseltirsiniz.

egitim101.com'un kişisel gelişim eğitimleri hem çeşitliliği hem de uygulamalı, interaktif yapısıyla kendine yatırım yapmak isteyenleri bekliyor. Üstelik içerikleri istediğiniz yerde, istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Katıldığınız her eğitim için bir katılım sertifikası alabilirsiniz. Sonraki süreçlerde bu alanlarda ilerlemek isteyenler için platformda daha ileri seviye eğitimler de olacak. Hem iş hayatında kişisel gelişim eğitimlerini hem de bireysel yaşamınız için kişisel gelişim eğitimlerini incelemek için tıklayın