İşletme & Yönetim

İşletme ve Yönetim 

İşletme yönetimi sertifika programları ilginizi mi çekiyor?

İşletme yönetimi, çağımızın en önemli konularından biri. Neden mi? Çünkü çağımız liderler çağı. Ancak bahsettiğimiz  liderler, geçmişte alışık olduğumuz gibi hiyerarşik yapıları tek başına yöneten kişiler değil. Tersine, çalışanlarını yöneten değil onlara, potansiyellerinin tamamını ortaya çıkarmak için rehberlik eden kişiler. Artık dikey örgütlenmelerin yerini yatay örgütlenmeler alıyor. Nasıl mı? Çalışanlar bir emir-komuta zinciri yerine karşılıklı dialog ve demokrasi kültürüyle iş yapıyor. Peki bu kültürün gereklilikleri nelerdir? Şeffaf, kişilere kendini gerçekleştirmeleri konusunda alan açan, onlara istedikleri yerden, kendi zamanlama planlarıyla çalışmaları konusunda inisiyatif veren bir yaklaşımdır. 

İşletme yönetimi nedir?

İşletme yönetimi nedir?, Bu başlık altında bilmemiz gerekenler nelerdir? dediğimizde, karşımıza zamanın dinamiklerine göre yöneticilik ve işletmecilik yapmak çıkıyor. Her dönem popüler olan İşletme eğitimleri son dönemde giderek artan start-up ekosistemiyle birlikte büyük bir yükselişe geçti. Kendi markasını kurmak isteyenlerden bir sosyal girişim yaratmak isteyenlere, global şirketlerde yöneticilik yapmak isteyenlerden kariyerine butik şirketlerdeki direktör pozisyonlarında devam etmek isteyenlere varana kadar pek çok kişi işletme yönetimi eğitimi almak istiyor. 

İşletme yönetimi eğtiminin hedefi, kamu veya özel sektör içerisinde bulunan büyük ve küçük işletmeler için finans ve yönetim açısından donanımlı bireyler yetiştirmek. Ayrıca, yukarıda da belirtildiği gibi büyük şirketler dışında yeni girişimler içerisinde yer alacak bireyleri de yetiştirmektir. Temel olarak işletme yönetimi uzmanları bir şirketi daha kazançlı ve yönetimsel açıdan daha güçlü bir hale getirmeyi amaçlarlar.

Çok sayıda işletme eğitimi olsa da önemli olan zamanın gereklerine en uygun ve interaktif olanı, doğru eğitmenden almak. 

İşletme yönetimi sertifika programları

Pek çok türkçe işletme yönetimi sertifika programı mevcut. Ancak özellikle bir yandan devam eden yoğun bir kariyeriniz varsa okula zaman ayırmak zor. Pandemi sürecini göz önünde bulundurunca zaten bu, güvenli de değil. Bu durumda online sertifika programlarını tercih etmek çok daha mantıklı. 

Bu sertifika programları çok sayıda alanın kapısını aralıyor. Bir örnek vermek gerekirse, denetçilik eğitimlerinin çeşitliliği verilebilir. Kalite yönetim sistemleri denetçisi, gıda güvenliği yönetim sistemi denetçisi, iş sağlığı ve güvenliği sistemi denetçisi, medikal cihazlar kalite yönetim sistemi denetçisi, enerji yönetim sistemi denetçisi, müfettiş şikayetleri yönetim sistemi denetçisi, bilgi güvenliği yönetim sistemi denetçisi… gibi geniş bir alanda tercih yapabilirsiniz. 

Denetçi olmak için yapılması gerkenler nelerdir?

Denetçi belgesi verme yetkisi olan tarafsız bir kurumun teorik ve pratik sınavlarına girmelisiniz. Sınavı başarıyla geçmeniz halinde tüm Türkiye’de geçerli denetçi belgesine sahip olursunuz. Bu sınavlara önceden hazırlanmanın özellikle pandemi koşullarındaki en iyi yolu ise online eğitimlerden geçiyor. 

Eğitim 101’in işletme ve yönetim kategorisi

Eğitim 101 yeni nesil bir eğitim platformu. egitim101.com adresinden çok geniş bir skalada eğitim almanız mümkün. Bu alanların başında, işletme ve yönetim kategorisi geliyor. Bu kategoride liderlik, stres yönetimi, mindfulness ile konsantrasyon teknikleri, işletme eğitimleri, yönetim sistemi eğitimleri, denetçilik eğitimleri, iç tetkikçi eğitimi gibi kursları online olarak bulmanız mümkün. 

İşletme yönetimi nedir? sorusunun cevabını alacağınız pek çok eğitimi, iş arkadaşlarınız ve ekibinizle iletişiminizi olumlu etkileyecek diğerleriyle pekiştirebilirsiniz. Üstelik bu eğitimleri kendi zamanınızda yani ne zaman uygunsanız o zaman izleyebilecek istediğiniz an durdurup istediğiniz an devam edebileceksiniz.

egitim101.com!'da bulacağınız eğitimler, kendi alanlarında uzman ve çok deneyimli eğitmenler tarafından verilir. Tamamı konuların hem teorik hem de pratik kısımlarına hakimdir. Eğitimler, stüdyo ortamında özenle çekilmiştir. İzlerken size yardımcı olabilecek grafikler, görseller, ikonlar, şemalar ve notlarla zenginleştirilmiştir. Eğitimlerin büyük bir kısmı interaktiftir. Yani eğitmenler çeşitli egzersizler ve örnekler verir, eş zamanlı olarak izleyiciden katılımını beklerler. Eğitimin sonunda bir katılım belgesi alarak özgeçmişinizi geliştirme imkanı bulursunuz. 

Kısacası işletme yönetimi sertifika programları ilginizi çekiyorsa mutlaka egitim101.com'un işletme ve yönetim kategorisini ziyaret edin. 

İşletme ve yönetim kategorisi altındaki eğitimleri alanlar, finans pozisyonundan kurum yöneticiliğine kadar birçok iş imkanına sahip olur. İşletme yönetimi mezunu birçok birey, şu tip kurumlarda tercih edilir;

  • Yatırım ve Finans Kurumları,
  • Bankalar,
  • Danışmanlık Şirketleri,
  • Denetim Şirketleri,
  • Özel Şirketler,

Ayrıca; pazarlama, insan kaynakları, finans, alım-satım gibi alanlarda da kendilerine yer bulabilirler.

Yeni bir uzmanlık mı edinmek istiyorsunuz? 

Yeni uzmanlık edinmek için bu alanda alabileceğiniz bazı eğitimler nelerdir? Online olarak iç tetkikçi, denetçi, işletmeci hatta yönetici olmak için sertifika alabileceğinizi biliyor musunuz? İşletme ve yönetim kursları ile mümkün. İş dünyasında anın ruhunu yakalamak, üzerinde en çok konuşulan kavramlarla tanışmak için doğru zaman. Peki neden? Çünkü yeni bir dünyanın kapılarının önünce duruyoruz.

Pandemi ile birlikte dönüşen çalışma şekilleri

Şu günlerin en çok konuşulan konusu, pandemi sonrasında dünyanın özellikle de iş dünyasının eski haline gelip gelmeyeceği? Pek çok global şirketin ofislerini küçülttüğü, çalışanlarıyla haftalık buluşmalar yaparak çalışmaya devam etmeyi planladığı sır değil. COVID-19 hızlandırılmış bir şekilde hepimize mobil çalışan olmanın mümkün olduğunu gösterdi. Hem de neredeyse tüm beyaz yakalı işler için. 

Ancak bu süreç özellikle çocuklu aileler için zor oldu. Çalışmak için düzenlenmemiş evlerde, farklı yaşlardan çocukların ihtiyaçlarıyla eş zamanlı olarak iş yapmak çok güç oldu. Online toplantılar, birbirinden gülünç ve şaşırtıcı anlara tanıklık etti. Çalışanlar sosyalleşme konusunda da güçlük yaşadı çünkü alıştıkları sosyalleşme biçimleri bir gecede değişiverdi. 

Bu durumla baş etmek için pek çok kişi, kendini geliştirmek adına online kursları tercih etti. Ekonomik krizle birlikte giderek zorlaşan iş hayatlarına katkıda bulunmak adına, tercihini sertifika programları yönünde kullananların sayısı da az değildi. 

Geleceğin çalışma modellerinde göreceklerimiz nelerdir?

Gelecekte hem eğitim hem çalışma modelleri ağırlıklı olarak online olacak. AI (Yapay Zeka) gün geçtikçe geliştiği için çalışanların kendilerine devamlı yatırım yapması çok önem kazanacak. Artık iş yerleri, çalışanlarından fark yaratmalarını bekleyecek. Bu noktada, online sertifika programları giderek önem kazanacak. 

Çalışanların tek bir mesleği ömür boyu yapmaları yerine farklı farklı ama hızlı edindikleri uzmanlıklar üzerinden para kazandıkları bir sürece tanıklık edeceğiz. Örneğin, egitim101.com üzerinden iç tetkikçi eğitimi alan bir çalışan, sınava online dersleri izleyerek hazırlanabilecek. Daha sonra girdiği teorik ve pratik sınavları kolayca ve başarıyla geçecek ve çalışmaya başlayabilecek. Aynı durum denetçi olmak isteyenlerin alabileceği denetçilik eğitimleri, işletme eğitimleri, işletme yönetimi sertifika programları için de geçerli. 

Yeni dünyanın gereklerine göre hangi kursları almalısınız? 

Daha önce bahsettiğimiz gibi yapay zekanın yükselişi nedeniyle önemli olan insani yanlarımız ön plana çıkarmak. Yani iletişim becerisi, analiz, zihinsel dayanıklılık, esnek düşünme becerisi. Egitim101’in İşletme&Yönetim kategorisi tam da bu özellikleri besleyecek eğitimlerle tasarlandı.

Kendi işinizi mi kurmak istiyorsunuz? Online platformlardan satış mı yapacaksınız? Global şirketlerde vazgeçilmez bir üst düzey çalışan olma hayaliniz mi var? Bu konularda nitelikli ve özenle hazırlanmış eğitimlerle kendinize yatırım yapabilirsiniz. Eğer siz de işletme yönetimi sertifika programları ile ilgileniyorsanız hemen tıklayın.