Hobi & Yaşam

Hobi & Yaşam

Pandemi Döneminde Eğlence ve Yaşam Şeklimizde Değişenler Nelerdir?

Pandemiyle birlikte eğlence şekillerimiz de değişti. İmdadımıza online hobi kursları ve sertifika programları yetişti. Artık ev içi aktiviteler, dijital etkinliklerle vakit geçiriyoruz. Zaman kavramı değişti, hayat eskisinden daha ağır akıyor. Bizler de daha önce hazır satın aldığımız hizmet ve servisleri kendimiz üretme yoluna gidiyoruz. Burada da karşımıza hobi kursları çıkıyor.  Bir yandan da ekonomik belirsizlik ve pandemiyle birlikte yükselen ekolojik duyarlılık, bizleri daha sürdürülebilir tercihler yapmaya itiyor. Bu dönemde evinde ekmeğini, yoğurdunu yapmak yükselen bir trend haline geldi. Covid 10 salgını ile maya satışları hatrı sayılır şekilde artarken evde yemek yapma oranı %80’e yükseldi. Türkiyede FMCG (hızlı tüketim ürünleri) %20den %37ye çıktı. Yemek ve kişisel bakım kategorisindeki yükseliş ise %135’e kadar çıktı.

Elbette sertifika programlarının içerikleri de yükselişe geçen bu ilgi alanlarından etkilendi. En çok tercih edilen de hobi kursları oldu. Evdeki zamanı verimli geçirmek motivasyonu pek çok kişiyi, hangi kursa gitsem? sorusuna yönlendiriyor. Biz de yeni nesil eğitim platformu Eğitim 101 olarak geniş sertifika programı skalamıza bu içerikleri ekledik. Peki eğitim alabileceğiniz hobi kurslar nelerdir? Gastronomi, doğa, gaming konusunda stüdyo ortamında titizlikle online eğitimler ve sertifika programları ürettik. Bu yazının devamında size kurs önerileri yapmak istiyoruz. Bunları yaparken de alanında deneyimli eğitmenlerle işbirliği yaptık. Skalamızdaki kursları anlatırken oyun sektörüne değinmemek olmaz.

Gaming Sektörünü Devleştiren Unsurlar Nelerdir?

Çok değil, bundan 10 yıl önce bilgisayar oynayan insanlara, asosyal kişiler olarak bakıyorduk. Fakat bir süredir bu bir meslek. Tıpkı futbol gibi. İyi oyuncular farklı farklı ülkelerin takımlarında oynayabildiği gibi Türkiye’yi temsil edebiliyor. Ancak bu mesleğin kötü yanı tıpkı pek çok spor dalında olduğu gibi 26 yaşından sonra bu alanda çalışmanın zorlaşması. Bunun nedeni de yavaşlayan refleksler. Gamer’lar dünyanın geri kalanı evde yaşamaya başlamadan çok önce online yaşamaya ve başka bir dünyada nefes alıp vermeye başlamıştı.

Cyberpunk 2077 adlı oyunda ünlü Hollywood oyuncusu Keanu Reeves bir karakter olarak kullanıldı. Peki bu ne anlama geliyor? Bu bilgi bize artık bu sektörün Hollywood sinema endüstrisi kadar hatta daha fazla para kazandığını gösteriyor. Animasyon alanında çalışanlar eskiden reklam ve sinema için çalışırken şimdi genellikle oyun şirketlerinde iş yapıyorlar. Türkiye’de de arka arkaya pek çok oyun şirketi kuruluyor. Global oyunların uyarlamaları yapıldığı gibi yerli oyunlar da üretiliyor. Gaming artık dev bir endüstri. İster eğlenmek için oynayın ister bu sektörün bir çalışanı olmak isteyin, değişen dünyada oyun sektörü hakkında bilgi sahibi olmak mühim.

Oyun sektörü pandemiden oldukça olumlu etkilendi. Evde vakit geçiren yığınlar bol bol online oyun oynadılar. Buna örnek olarak, gaming sektöründe canlı yayınların yapıldığı bir platform olan Twitch bu dönemde %19.7 büyümeye geçti.

Öncelikle sizi Türkiye’den ünlü gamer’larla tanıştırmak isteriz:

GBM

Kore, Kuzey Amerika ve Avrupada boy gösteren ve son olarak Türkiyeden Super Massivee transfer olan GBM rakiplerine aman vermiyor! Geldiği günden itibaren Şampiyonluk Liginin orta koridorunu domine eden oyuncu, ligimizin öne çıkan isimleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

HolyPhoenix

Kariyerinde İspanya tecrübesini de bulunduran HolyPhoenix, kesinlikle Türkiyenin en iyi nişancıları arasında yer alıyor. Takım savaşlarındaki konumu, koridor aşamasındaki taviz vermeyen oyunuyla dikkat çeken Holy, ligimizin sahip olduğu değerlerden biri!

Dumbledoge

Oynadığı tüm takımlarda takımının hasar yükünü de büyük katkılar yapan Dumbledoge, oyun görüşüyle rakiplerini kendine hayran bırakıyor. Taşıyıcı destek olarak anılan oyuncu yurt dışından da ilgiyle takip ediliyor. Hem şunun şurasında Faker’ı öldüren kaç destek var ki? 

Thaldrin

Espor kariyerine boyunca kaptan” olarak anılan Thaldrin, üst koridorda net bir oyun sergilemesiyle 1907 Fenerbahçenin adeta Alexi! Bulunduğu takımlarda düşmeyen bir grafik izleyen ve Türkiyenin öne çıkan üst koridor isimleri arasına giren Kaptan, ligimizin olmazsa olmazlarından…

XANTARES

CS: GO sahnesinin Türkiye adına öne çıkan pro gamer’ı XANTARES, dünyanın birçok bölgesinden ilgiyle takip ediliyor. Baskın oyunlarıyla MAKİNE” olarak adlandırılan ünlü oyuncunun dünyanın en iyi CS: GO takımlarında rahatlıkla oynayabileceği söyleniyor.

Fujitora

rada dünya şampiyonu var. Türkiyenin bir türlü üstünlük sağlayamadığı Hearthstone alanında enfes bir başarıya imza atarak dünya şampiyonu olmayı başaran Fujitora, bu başarısıyla Türk espor dünyasına tarif edilmez duygular yaşattı. 

Riv9 

FIFAda da varız! Sakin yapısı ile geri düşse dahi oyunu toparlamayı başaran Riv9, şüphesiz ki Türkiyenin FIFAdaki değerlerinden biri. Dünyaca ünlü isimlere karşı rahatlıkla oynayabilen Riv9, kişiliğiyle de sektörün örnek gösterilen isimleri arasında yer alıyor.

Zeitnot

Karşılaşmanın kritik anında aldığı soğukkanlı kararlar ve değişmeyen oyunuyla sürprizlere geçit vermeyen Zeitnot, takımı SuperMassive için altın değerinde! Zeitnot kesinlikle bir nişancıdan daha fazlası.

w0xic

Türkiyeden yurt dışına transfer olmanın zor olduğu, hele ki CS: GO gibi bir alanda bunu yapmanın çok çok zor olduğu bir dönemde yurt dışına transfer olan w0xic de listemizde yer alıyor. HellRaisers çatısı altında mücadele eden pro gamer, dünya devlerine meydan okuyor.

Cem Bölükbaşı

Pistlerden espor sahnesine de merhaba diyen Cem Bölükbaşı, büyük usta Fernando Alonsonun yönettiği G2 ekibinde yer alıyor. Gerçek pistlerdeki durumunu sanal pistlerde geliştiren oyuncumuz, geleceğin yıldızları arasında gösteriliyor. Cem Bölükbaşı ismini çok daha fazla duyacağız.

Evde gaming dışında kendimize yatırım yapabileceğimiz pek çok alan var. Hobi kurs önerileri için sizlere bir liste hazırladık. İşte bahsettiğimiz online hobi kursları:

Gastronomi ve Tarımın Yükselişi

Hobi kurslar nelerdir diye baktığımızda permakültür başı çekiyor. Hobiler, boş zamanlarımızı verimli geçirmeyi sağladığı kadar multidisipliner düşünmeyi öğrenmemize de yardımcı oluyor. Doğal kaynakların tükenme tehlikesi sağlıklı gıdayı çok daha zor ve az elde edeceğimizi gösteriyor. “Temiz gıda” hiç olmadığı kadar önemli bir kavram haline geldi. Tersine göç yani kentten köye gidiş hikayelerini sıkça duyar olduk. Kentli göçmenler, gittikleri kırsal bölgelerde tarım yapıyor. Gıdayı işleyip iyi malzemeyle gastronomi kültürümüze katkıda bulunuyorlar.

İşte bu kategorideki hobi kurs önerileri gıda konusunda farkındalık sağlamak ve döngüsel bir hayatın temellerini atmak gibi hedeflerle yola çıktı. Hangi kursa gitsem diye soranlar için oldukça iyi bir seçenek. Yeni hobiler edinmek egitim101.com'un hobi kursları ile çok eğlenceli.

Aklımızdaki kurs önerileri arasında tam buğday unundan ekşi maya yapımı, pandemi sonrası dijital pazarlama, organik tarım temel eğitimi de bulunuyor. Hobi kursları ile ilgiliyseniz şimdi bir başlangıç yapmanın tam zamanı. Bu kursları sizin için aşağıda inceledik. İşte katılımınızı belgelendirebileceğiniz sertifika programları:

Eğlence ve Yaşam Kurslarının Faydalar Nelerdir?

Çeşitli hobi kurs önerileri sizi, egitim101.com adresinde bekliyor. Eğlence ve yaşam kursları deyince aklımıza ekşi maya yapımı, permakültür, organik beslenme, peynir yapımı, gaming geliyor. Yeni nesil eğitim platformu Eğitim 101’de, bu kursları hazırlarken hem eğlenmek hem hayattan daha çok keyif almak için pek çok içerik oluşturmaya gayret ettik. Ayrıca online hobi kursları yardımıyla kendi peynir markanızı kurmak, profesyonel gamer olmak gibi amaçlarınız varsa ihtiyacınız olan temeli eğitim içeriklerimizden alabileceksiniz.

Öğrenmeniz gereken temel bilgiler, farklı yöntemler, gastronomi konusunda kadim bilgilerle donanmış bu hobi kursları hayatınıza renk katacak. Alanında tutkulu, ifade gücü yüksek eğitmenlerle stüdyo ortamında yapılan çekimlerle bu konuları kolay izlenir ve eğlenceli bir tarzda içeriğe dönüştürdük. Online eğlence ve yaşam eğitimi kategorisinden eğitim içeriği satın alıp izlediğinizde eğitim sertifikası almaya hak kazanacaksınız. Yani bunlar aynı zamanda sertifika programları.

Kursları, kendi zamanınızda yani istediğiniz kadarını, istediğiniz kadar sürede ve evinizin konforunda izleyebilirsiniz.

Bu tip sertifika programları; kendinize yeni hobiler edinmenizi, ilgi alanlarınızda derinleşmenizi hatta uzun vadede farklı uzmanlıklara sahip olmanızı mümkün kılılıyor. Ayrıca bilimsel araştırmalara göre kendinize ve ilgi alanlarınıza vakit ayırmak mutluluk hormonu olan oksitosin miktarınızı artırıyor.

Uygulama Kısmı Önemli

Hobi ve Yaşam Kategorisindeki kursları düşündüğümüzde konunun teorik kalması sıkıcı olmasına yol açıyor. Bu nedenle, egitim101.com'un bu alanda ürettiği içerikler hem online hem interaktif hem de uygulamalı. Örneğin ekşi maya ekmek yapım eğitimde ekmek yapımından bahsettikten sonra sekiz gün süren maya yapımı her gün fotoğraflanarak anlatılıyor. Tüm kursları bu ve benzeri uygulamalarla zenginleştirdik. Hobi kursları nelerdir diye soruyorsanız, platformumuzu gözden geçirmenizi öneririz. Yaptığımız kurs önerileri sizlere teori ve pratiği birlikte sunuyor.

Eğitim 101’deki Hobi ve Yaşam Kategorisi Eğitimlerin Size Katkıları Nelerdir?

  • Genel kültürünüzü artırır.
  • Hangi kursa gitsem? sorunuza nitelikli bir cevap bulmanızı sağlar.
  • Yeni uzmanlıklar edinmenin temelini atarsınız.
  • Evdeki yaşamınızı rutinden çıkarır ve ona yeni renkler katar.
  • Yeni hobiler edinerek hayata farklı yerlerden bakarsınız.
  • Bu kursları katılım sertifikası ile belgelersiniz.
  • Evinizin konforunda online olarak alabilirsiniz.

Kategorideki kursları incelemek için tıklayın