Meditasyon Teknikleri Eğitimi

12 Mart 2021
Serap Gökmen
Eğitim Seviyesi

EĞİTİM SEVİYESİ

Orta

Eğitim Süresi

EĞİTİM SÜRESİ

1 saat 24 dakika

Eğitim Kategorisi

EĞİTİM KATEGORİSİ

Kişisel Gelişim

Eğitim Puanı

EĞİTİM PUANI

Katılımcı Sayısı

KATILIMCI SAYISI

1

EĞİTİM İÇERİĞİ

Meditasyona Giriş

15:03

Beden Taraması Meditasyonu

10:03

Yolculuk Meditasyonu

19:02

Bırakma Meditasyonu

10:56

Canlandırma Meditasyonu

09:45

Yeme-İçme Meditasyonu

05:50

Rahatlama Meditasyonu

12:49

EĞİTİM HAKKINDA

Meditasyonun, beyni ve vücudu eğiterek sempatik hakimiyeti azalttığı ve bu sayede gevşemeyi ve stresle baş etmeyi kolaylaştırdığı göstermiştir. Yapılan çalışmalarda günde 5-10 dakika arasında meditasyon yapılmasının stres hormonları seviyesinin azalmasına olumlu etkisinin olduğu, bunun yanı sıra hafıza ve odaklanma gücünü de olumlu etkilediği yapılmış olan pek çok bilimsel araştırma sonucu kanıtlanmıştır.

Derin nefes alma egzersizlerini uygulayan kişilerde anksiyetenin azaldığı hem bedensel hem de ruhsal gevşemenin ortaya çıktığı bilinen bir gerçektir. Diyaframla yapılan derin solunumun sempatik sinir sistemini yavaşlattığı gözlenmiştir. 


EĞİTİM İÇERİĞİ

5 dakika rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun. Bedeniniz gevşemişse, zihniniz gergin olamaz. Derin ve sakin nefesler alıp vererek bedenimizi gevşettiğimizde zihnimiz de sakinleşir.

Latince’de “Can”, nefes ve ruh anlamına gelir. “Bir ne¬feslik can” bizim varlık sebebimizdir ve nefes hep şu andadır. Oksijen almak ve karbondioksit vermek bedenimizin tüm işlevleri için çok önemlidir. Nefes verme süremiz nefes alma süremizin iki katı olmalıdır. Derin derin ve düzenli nefes alıp verin.

Zihninizi serbest bırakın. Beyninize fikirler gelip gitsin, siz hiç karışmayın. Sadece izleyin, siz düşünceleriniz değilsiniz, siz duygularınız da değilsiniz. Üzgünüm demek yerine, şu anda üzgün hissediyorum diyerek hissettiğiniz duyguyu tanımlayınız. Çünkü her zaman üzgün değilsiniz, zihninizden geçenleri fark ediniz.


EĞİTİME KİMLER KATILMALIDIR?

Derin nefes tekniklerini uygulamaya başlayarak, bedenini gevşetmek isteyen bu sayede de zihnini dinginleştirerek, odaklanmayı, doğru karar vermeyi, doğru seçim yapmayı ve zihin-beden-ruh dengesine sahip olmak isteyen herkes bu eğitime katılabilir.


EĞİTİMDEN EDİNİLECEK KAZANIMLAR

Düşüncelerinizin gelip gitmesine izin vermeyi öğreneceksiniz, böylece bedeninizin rahatlaması kolaylaşacaktır.

Gevşemek için ne kadar çok ‘uğraşırsanız’ ya da düşünceye dalmak için kendinizi ne kadar zorlarsanız o derece başarınız az olacaktır. Meditasyonu iyi yaptım ya da iyi yapamadım diye üzülmeyin, bunu kafanıza takmayın. Meditasyonu nasıl yapmışsanız o sizin için en iyi yapış şeklidir, bunu bilin. Bazıları hemen sonuç alamadım diye üzülürler; fakat başarılı bir meditasyonun sırrı, her biri sizin bedeninizin kontrolünü ele alacak olan gevşeme ve rahatlama dalgalarını kabul etme isteğidir.


GEREKLİ ÖN BİLGİ

Eğitim için herhangi bir ön bilgi gerekmemektedir.
Ücret

200,00 TL
120,00 TL
SATIN AL